• Cocodapuf@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      41 minutes ago

      A can of tuna is about a dollar, that’s probably good for 2 sandwiches.

      I think that qualifies as cheap. I mean 1 tuna sandwich probably costs about the same amount as a pack of ramen, and it contains actual food.