• Cocodapuf@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    3 hours ago

    A can of tuna is about a dollar, that’s probably good for 2 sandwiches.

    I think that qualifies as cheap. I mean 1 tuna sandwich probably costs about the same amount as a pack of ramen, and it contains actual food.