• krakenx@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    2
    arrow-down
    3
    ·
    edit-2
    24 hours ago

    Prices are high everywhere, so while it’s way more expensive than it was, McDonald’s is still pretty much the cheapest option.

    A large value meal costs ~$9, and there is a 20% discount for using the app at $15, so if 2 people go or you bring some home it’s ~$7. Every $60 you spend nets you free happy meal too.

    Meanwhile a local place charges $20 for a burger and fries, no drink, before tip. The grocery store is up to $8.99 a pound for hamburger meat, so while it is still cheaper to make it yourself, by the time you include cooking ingredients it’s pretty comparable.

    • Anivia@feddit.org
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      19 hours ago

      The grocery store is up to $8.99 a pound for hamburger meat

      And given that Bigmac patties have been reduced to 45 grams that single pound of meat is enough for 10