• squaresinger@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    1
    ·
    2 days ago

    My parents grow their own vegetables and they even have some beehives and make and sell their own honey.

    I once calculated their hourly wages for beekeeping, and I only counted the time they spent harvesting and processing the honey, nothing else. Not even the cost of materials, bees, food, medicine, nothing. Not the time spent doing anything but harvesting.

    It came out to ~€5/h.